28 września 2022 Autor agramza Wyłączono

Żywienie szynszyli

Co jedzą szynszyle?

Dieta szynszyli to bardzo ważny element wpływający na zdrowie. W naturze szynszyle jedzą głównie zioła oraz suche trawy, liście i gałązki. Szynszyle pochodzą z Ameryki Południowej, zamieszkują górskie tereny w których soczysty pokarm jest ciężko dostępny z tego względu żywienie szynszyli powinno opierać się na sianie i ziołach.

Siano dla szynszyli

Podstawą szynszylowej diety jest siano – powinno zajmować ok 70-80 %. Szynszyle powinny mieć do niego nieograniczony dostęp cały czas.

Zęby szynszyli rosną całe życie, przeżuwanie siana powoduje ich ścieranie i zapobiega przerastaniu. Siano wypełnia układ pokarmowy szynszyli ułatwiając przesuwanie treści pokarmowej.

Siano dla szynszyli powinno być suche, pachnące i dobrej jakości, można też sięgnąć po siano z dodatkami ziół. Duży wybór pięknego sianka dla szynszyli znajdziecie tutaj -> siano dla szynszyli

dieta szynszyli

Zioła dla szynszyli

Bardzo ważnym elementem w żywieniu szynszyli są zioła, codzienna porcja ziół powinna zawierać około 20 różnych gatunków roślin. Kompozycja ziół reguluje pracę układu pokarmowego, zapobiega chorobom metabolicznym takim jak cukrzyca czy schorzenia wątroby oraz odnosi ogólną odporność organizmu. 

Gotowe zbilansowane mieszanki ziołowe pokrywają codzienne zapotrzebowanie na składniki pokarmowe. Można również samemu podawać poszczególne zioła lecz warto zaznaczyć, że nieprawidłowa ilość wapnia i witaminy C może prowadzić do problemów stomatologicznych, a niedobory cynku, krzemu, lizyny oraz miedzi do nieprawidłowego stanu okrywy włosowej szynszyli.

Gotowe mieszanki ziołowe znajdziesz tutaj -> mieszanki ziołowe dla szynszyli

Zioła dla szynszyli znajdziesz tutaj -> zioła dla szynszyli

Żywienie szynszyli - mieszanka ziołowa GADEP

Karma dla szynszyli

Komercyjna karma dla zdrowej szynszyli powinna stanowić dodatek ich diety. Polecane są granulaty o jednolitej formie typu pellet lub ekstrudowany ponieważ zapobiegają selektywnemu pobieraniu pokarmu. Granulat powinien uzupełniać dietę szynszyli witaminami, minerałami i aminokwasami.

Polecane karmy dla szynszyli znajdziesz tutaj -> karmy dla szynszyli

Smakołyki dla szynszyli

Przysmaki podajemy z umiarem, w formie nagrody lub dodatku do diety. Doskonale sprawdzą się korzenie topinamburu, cykorii, owoc dzikiej róży, korzeń mniszka lub ostropest.

Gryzaki dla szynszyli

Urozmaiceniem czasu w klatce i na wybiegu mogą być gryzaki. Szynszyle to gryzonie, które uwielbiają gryźć – zwłaszcza to czego nie powinny. Dlatego powinniśmy zapewnić im dostęp do zdrowych gałązek i korzeni.

Polecane gryzaki dla szynszyli znajdziecie tutaj -> gryzaki dla szynszyli

Żywienie szynszyli jednak nie takie proste…

Żywienie szynszyli powinno opierać się na sianie i ziołach jednak warto podawać też dodatki do diety jak karma, smakołyki i gryzaki. Szynszyle to zwierzątka, które żyją nawet 18 lat, dlatego tak ważna jest prawidłowa dieta, która ma ogromny wpływ na tak mały organizm.

żywienie szynszyli

Dziękujemy za zdjęcia Stowarzyszeniu Puchaty Patrol – Stowarzyszenie na rzecz R S i M Z